Öğrenmesi En Kolay Kaynak Makinesi Hangisidir

Öğrenmesi En Kolay Kaynak Makinesi Hangisidir

Öğrenmesi En Kolay Kaynak Makinesi Hangisidir

Öğrenmesi En Kolay Kaynak Makinesi Hangisidir?

“En kolay” kaynak türü olarak nitelendirilen tür, nihayetinde özneldir, ancak metal inert gaz (MIG) kaynağı genellikle yeni başlayanlar için öğrenilmesi en ideal kaynak türlerinden biri olarak düşünülür.

Bu kaynak işlemi bazen kaynak dünyasının “sıcak tutkal tabancası” olarak adlandırılır, çünkü bir el tabancası ve bir makineden beslenen neredeyse sonsuz bir kaynak teli kaynağı kullanır.

Bu makalede MIG kaynağına giriş — ayrıca bunu doğru yapmak için bazı ipuçları ve püf noktaları — bulabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar Neden MIG Kaynağı ile Başlıyor

Bir kaynak eğitim programında genellikle SMAW, TIG ve özlü telli kaynak gibi birçok farklı türde kaynak tekniği öğretilir. MIG genellikle uzman kaynakçıların yeni başlayanlara önerdiği kaynak işlemidir, çünkü tel hızı ve koruyucu gaz kullanımı gibi kaynak makinesindeki tüm kontrollerinizi önceden ayarlamanıza izin verir.

MIG kaynağı cürufsuz temiz bir kaynak sağlar ve farklı kalınlıklarda çeşitli metallere uygulanabilir. Yeni başlayanlar için idealdir çünkü minimum miktarda ekipman gerektirir ve henüz yetenekli olmasanız bile kaynak üretebilirsiniz.

MIG Kaynağı Nasıl Çalışır?

Bazen “GMAW” veya “gaz metal ark kaynağı” olarak adlandırılan MIG kaynağı, “çubuk” kaynağından farklıdır.
Çubuk kaynağı, icat edilen ilk elektrikli kaynak işlemiydi ve muhtemelen birçok insanın kaynak yapmayı düşündüklerinde akıllarına gelen ilk şeydi. Bir elektrik akımına bir kaynak çubuğu (veya elektrot) bağlanır. Süreç, yeni başlayan kaynakçılar için sinir bozucu olabilecek bir çizik başlangıcına dayanır.

Öte yandan, MIG kaynağının başlatılması çok kolay olabilir. Tek yapmanız gereken el tabancasındaki tetiği çekmektir ve makine sarf malzemesi kaynak telini tabancadan beslemeye başlayacaktır.

Kullanılacak iki tür tel vardır: özlü tel veya katı tel. Özlü tel, telin içinde koruyucu bir kaplamaya sahiptir. Katı tel, akı çekirdeği ile aynı amaca ulaşan bir koruyucu gazın kullanılmasını gerektirecektir.  Her iki yöntem de kaynak alanını azot veya oksijen gibi kirleticilerden arındırır.2 Özlü tel yöntemi yeni başlayanlar için daha kolaydır.

Yeni Başlayanlar için MIG Kaynağının 5 Faydası

Yeni başlayanlar için MIG kaynağının önerilmesinin birkaç nedeni daha bulunmaktadır:
1.    Bir MIG kaynak makinesini doğru şekilde kurup ayarladıktan sonra, genellikle sürekli olarak güçlü ve pürüzsüz kaynaklar oluşturabilirsiniz.
2.    MIG kaynağı, paslanmaz çelik, karbon çeliği, alüminyum, magnezyum, bakır, gümüş ve diğer alaşımlar dahil olmak üzere hemen hemen her tür metal ve kalınlıkta kullanılabilir.
3.    Telin hızını ve voltajını önceden ayarlayabilirsiniz, böylece kaynağa konsantre olabilirsiniz ve ne kadar dolgu, gaz veya ısı uygulanacağını düşünmenize gerek kalmaz.
4.    MIG kaynağı minimum kaynak sıçraması üretir ve genellikle diğer bazı kaynak türlerine göre daha az temizleme işlemi gerektirir.
5.    İlk başladığınızda yaptığınız kaynaklar mükemmel derecede pürüzsüz olmasa bile, genellikle başarılı olurlar. Pratik yapmak mükemmelleştirir!

2. Sanayi Sitesi 139 Sokak No: 17 Denizli Telefon Numaramız
0258 371 22 71
Mail Adresimiz
satis@denizliotocelik.com
info@denizliotocelik.com