MIG Kaynak Makinesi Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

MIG Kaynak Makinesi Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

MIG Kaynak Makinesi Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler


MIG Kaynak Makinesi Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygun ark kaynağı ekipmanı kurulumu, öğrencilerin kaynak eğitiminde öğrendikleri ilk şeylerden biridir. Metal inert gaz (MIG) kaynağı, öğrencilere genel olarak tanıtılan ilk kaynak işlemlerinden biri olduğundan, genellikle makineyi kurma konusunda talimat alırlar. Bir MIG kaynak makinesi ile çalışmak için gerekli olan bazı önemli hususlar aşağıda verilmiştir.

MIG Kaynak Makineleri Nasıl Çalışır?

İşlem:
MIG kaynak işlemini anlamak, yeni bir kaynak öğrencisinin makine ve ekipmanın nasıl çalıştığını kavramasına yardımcı olabilir. Kaynak makinesinde, MIG kaynağı için iki işlevi yerine getiren bir tabanca kullanılır: birincisi, doğru akım kaynağına bağlı bir metal tel tabancadan beslenir ve elektrot görevi görür; ikinci tabanca, atmosferik kirleticilerden korumak için kaynak alanına koruyucu bir gaz iletir. İşlem hızlı, verimli ve temizdir. Bu nedenlerden dolayı yarı veya tam otomatik olabilir.

Ekipman
MIG kaynak makineleri geleneksel kaynak makinelerinden farklı çalışır. Üç bileşen onları birbirinden ayırır:
1. Voltaj
Diğer kaynak işlemlerinden farklı olarak, MIG kaynak makineleri güç kaynağı olarak bir standart polarite ve voltaj tipi kullanır: D / C doğru akım ve D / C elektrot (+) pozitif. TIG kaynak makinelerinde amper ayarlanırken, bir MIG kaynak makinesinde güç kaynağını kontrol etmek için voltaj kullanılır.
2. Elektrot
Elektrot MIG kaynak makinesinin iki özelliği onu diğer işlemlerden ayırır ve kaynak yapmaya hazırlanırken göz önünde bulundurulmalıdır: Yeni başlayanlar için elektrot, sarf malzemesi olan bir metal teldir ve kaynağın kalıcı bir parçası olacağı için ana metale eşleştirilmelidir. Elektrot teli yarı veya tam otomatik olarak kaynak havuzuna beslendiğinden, aktarılma şekli de dikkate alınmalıdır. Transfer tipine bağlı olarak, tel eriyebilir ve kaynak havuzuna damlayabilir, içine damlayabilir, damlacıklar halinde eriyip ana metali püskürtebilir ya da damlama ve püskürtme kombinasyonu halinde hareket edebilir. Voltaj ayarı ve koruyucu gazlar transfer tipini belirler. 
3. Koruyucu Gaz
MIG kaynak makinesi üç tip koruyucu gaz kullanır: Argon, karbondioksit ve helyum. Genellikle kaynak yapılan metallere bağlı olarak karıştırılırlar ve baz metal ve tel elektrot ile eşleştirilmelidirler. Bir kaynak makinesinin koruyucu gaz seçimi, arkın özelliklerini ve kaynağın penetrasyon, mukavemet ve mekanik özelliklerini etkileyebilir.