Kaynak nedir kaynak işlemi nasıldır

Kaynak nedir kaynak işlemi nasıldır

Kaynak nedir kaynak işlemi nasıldır

Kaynak Nedir ? 

Kaynak, iki malzeme arasındaki bir dikiş boyunca konsantre ısı uygulanarak iki malzemenin birbirine kaynaştırıldığı bir işlemdir. Kaynak genellikle metalle ilişkilendirilir, ancak termoplastikler ve ahşapta da kullanılabilir.

Lehimleme ve lehimleme gibi malzemeleri kaynaştırmanın başka birçok yolu vardır, ancak kaynağı benzersiz kılan şey, ana malzemelerin işlem sırasında eritilmesi ve böylece daha etkili bir şekilde kaynaşabilmeleridir.

Kaynak, genellikle benzer termal özelliklere sahip oldukları için iki benzer malzemenin birlikte eritilmesiyle gerçekleştirilir. Dolgu metali adı verilen ek metal, iki ana metalin birbirine bağlanmasına yardımcı olmak için genellikle kaynak bağlantısına eritilir.

Kaynak nasıl çalışır?

Her kaynak işlemi farklıdır ancak temel benzerlik, iki metalin birleştiği bir dikiş boyunca çok yüksek düzeyde ısı uygulanmasıdır. Metal birlikte eritildiğinde, daha sonra katı bir bağlantı oluşturmak üzere soğuyan erimiş bir kaynak havuzu oluşturulur.

En yaygın kaynak işlemi türü ark kaynağıdır. MIG, TIG, Stick  gibi ark kaynağı işlemleri, ana metal ile elektrot arasında oluşan bir elektrik arkını kullanır. Ark ısı üretir ve metalleri bir araya getirmeye yardımcı olmak için kaynak havuzuna dolgu metali beslenir. Bazen dolgu metali kaynağa kaynak tabancası ile eklenir ve bazen elle elle beslenir. Kaynak boncuğunun kirlenmeye karşı korunmasına yardımcı olmak için koruyucu gaz veya akı kaplı elektrot da kullanılabilir.

Denizli Özbu Oto Çelik Magmaweld Kaynak Makinaları Denizli bayisidir ve magmaweld argon , inverter , gazaltı mig , mag , monomig kaynak makinaları satmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen tarafımıza ulaşınız.