Farklı kaynak türleri nelerdir ve endüstride ne için kullanılırlar?

Farklı kaynak türleri nelerdir ve endüstride ne için kullanılırlar?

Farklı kaynak türleri nelerdir ve endüstride ne için kullanılırlar?

Farklı kaynak türleri ve kullanım alanları
Farklı kaynak türleri nelerdir ve endüstride ne için kullanılırlar?

MIG Kaynağı

MIG kaynağı, yeni başlayanların öğrenmesi için en kolay kaynak türlerinden biridir. MIG kaynağı aslında iki farklı kaynak türüdür. Birincisinde çıplak tel ve ikincisinde ikincisi özlü tel kullanılır.
Çıplak tel MIG kaynağı, ince metal parçaları bir araya getirmek için kullanılabilir. Özlü tel barındıran MIG kaynağı, bir akış ölçer veya gaz beslemesi gerektirmediğinden açık havada kullanılabilir. MIG kaynağı genellikle pahalı ekipmanlara harcayacak parası olmayan el yapımı ürün meraklıları ve hobi kaynakçıları için tercih edilen kaynak türüdür.

Elektrod kaynağı

Ark kaynağı olarak da bilinen elektrod çubuk kaynağı, bunu eski moda şekilde yapıyor. Elektrod çubuk kaynağında ustalaşılması MIG kaynağından biraz daha zordur, ancak evde çalışmak istiyorsanız çok az bir elektrod çubuk kaynak ekipmanı alabilirsiniz. Çubuk kaynağı bir çubuk elektrot kaynak çubuğu kullanır.

TIG Kaynağı

TIG kaynağı için iki elinizi de kullanmanız gereklidir. Bir el çubuğu beslerken diğeri bir TIG meşalesi tutar. Bu meşale, alüminyum, çelik, nikel alaşımları, bakır alaşımları, kobalt ve titanyum dahil olmak üzere geleneksel metallerin çoğunu kaynaklamak için kullanılan ısı ve yayı oluşturur.
TIG kaynak makineleri, çelik, paslanmaz çelik, krom, alüminyum, nikel alaşımları, magnezyum, bakır, pirinç, bronz ve hatta altın kaynak yapmak için kullanılabilir. TIG, bisiklet çerçeveleri, çim biçme makineleri, kapı kolları, çamurluklar ve daha fazlası için kullanışlı bir kaynak işlemidir.

Plazma Ark Kaynağı

Plazma ark kaynağı hassas bir tekniktir ve havacılık uygulamalarında yaygın olarak kullanılır. Böyle bir uygulamanın bir örneği, bir motor kanadı veya bir hava contası üzerinde olabilir. Plazma ark kaynağı teknikte TIG kaynağına çok benzer, ancak elektrot girintilidir ve ark içindeki iyonlaştırıcı gazlar ısı oluşturmak için kullanılır.
Gazların normal kombinasyonu plazma gazı için argon, koruyucu gaz için argon artı% 2 ila 5 hidrojendir. Helyum plazma gazı için kullanılabilir, ancak daha sıcak olduğu için nozulun akım derecesini azaltır.

Elektron Işını ve Lazer Kaynağı

Elektron ışını ve lazer kaynağı son derece hassas, yüksek enerjili kaynak teknikleridir. Elektron ışınları ve lazerler, en küçük implante edilebilir tıbbi cihazları kaynaklamak için gereken olağanüstü doğrulukla odaklanabilir ve hedeflenebilir ve aynı zamanda büyük uzay aracı parçalarını kaynaklamak için muazzam miktarda güç sağlanması gerekir. Elektron ışını ve lazer kaynağı çok yönlü, güçlü, otomatikleştirilebilir işlemlerdir. Her ikisi de metalurjik ve estetik açıdan güzel kaynaklar yaratabilir. Her ikisi de uygun maliyetli olabilir.
Gaz Kaynağı
Gaz kaynağı artık nadiren kullanılmaktadır ve büyük ölçüde TIG kaynağı ile değiştirilmiştir. Gaz kaynak kitleri oksijen ve asetilen gerektirir ve oldukça taşınabilirdir. Bazen halen araba egzozunun parçalarını tekrar bir araya getirmek için kullanılırlar.