En İyi Kaynak Makinesini Seçmek İçin 5 İpucu

En İyi Kaynak Makinesini Seçmek İçin 5 İpucu

En İyi Kaynak Makinesini Seçmek İçin 5 İpucu

Mükemmel Bir Kaynak Makinesi Nasıl Seçilir - İpuçları

Kaynak Makinesine Genel Bakış
Kaynak dünyası, piyasada kullanıma sunulan geniş ürün ve aksesuar yelpazesiyle özellikle kendin yap meraklısı veya işi yeni öğrenmeye başlayan hevesli bir kaynakçı için büyüleyicidir. MIG kaynakçıları, TIG kaynakçıları ve elektrod çubuk  kaynakçılardan oksiasetilen kaynakçılarına kadar seçilebilecek çok çeşitli kaynak aksesuarları bulunmaktadır. Daha yaygın olan TIG ve MIG ile karşılaştırıldığında nispeten daha pahalı olan birkaç başka üst düzey kaynak makinesi de vardır; Bununla birlikte, bu üst düzey kaynak makineleri, elektrik şebekesinden eşit rahatlıkla kullanılabilmeleri için genellikle yakıtla beslenen motorlar tarafından çalıştırılır.

Alanında giderek iyi olan bir kaynakçıysanız, istihdam beklentilerinizi iyileştirmek için farklı kaynak ekipmanı türlerini anlamanız en iyisi olacaktır. Belirli bir proje için hangi kaynak modelinin daha uyumlu olacağına karar verebilirseniz, bir işveren tarafından veya proje asistanı olarak atanma şansınızı artırırsınız.

En İyi Kaynak Makinesini Seçmek İçin 5 İpucu Listesi
Gereksinimlerinize göre en iyi kaynak makinesini seçmek için aşağıda yazılı ücretsiz ipuçlarını ve püf noktalarını kontrol edin.

1) Metalin doğasını değerlendirin
Genellikle kaynak sadece karbon çeliği üzerinde yapılır. Karbon çeliği, herhangi bir acemi kaynakçının yanlışlıkla metale uygulayabileceği aşırı ısıyı işleme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, kullanıma sunulan kaynak makinelerinin çoğuyla uyumludur.  

TIG veya MIG kaynak makinesi ile tamamen uyumludur ve kaynak yapılırken karbon çeliği kadar fazla amper gerektirmez. Alüminyum, yüksek ısı iletme kapasitesi nedeniyle kaynak havuzunun kurumasını önlemek için neredeyse eşit bir ısı kaynağına ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, yüksek ısı girişi genellikle iş parçasının deformasyonuna neden olur.

Bu nedenle alüminyum, optimal olarak iyi bir şekilde birleştirilebilmesi için darbeli kaynak yapma kabiliyetine sahip MIG makinesi gibi daha karmaşık kaynak makineleri gerektirir. Alüminyum kaynağı için daha iyi bir seçim, yüksek kaliteli bir TIG kaynak makinesi olacaktır. Bu nedenle, bir kaynak makinesi seçmeden önce birleştirmek istediğiniz metali değerlendirmeniz en iyisi olacaktır.

2) İdeal amperi belirleyin
Bir kaynak makinesinin maliyeti, üretebileceği akıma bağlıdır; daha kalın metaller, düzgün bir şekilde kaynaklanabilmeleri için genellikle daha fazla akım gerektirir. Bu nedenle, bir proje için birlikte çalışmanız gereken ana metallerin yanı sıra armatürlerin kalınlığına da çok dikkat etmeniz en iyisidir.

Kalın yapı çeliği ve yarım inçten daha kalın bir boru gibi; bunları etkili bir şekilde kaynaklamak için bir çubuk kaynak makinesine veya üst düzey bir MIG kaynak makinesine ihtiyacınız olacaktır.

İnce metalleri kaynaklamak için, tam tersine, kaynağı oluşturmak için doğru miktarda ısı sağlayacak daha hassas kaynak makinelerine ihtiyacınız olacaktır. Bu bakımdan, alüminyumun kaynağı, nispeten daha ince bir metalin kaynağı ile neredeyse aynı hale gelir.

3)Kaynak için ideal bir alan seçin
Kaynak yapacağınız yer de uygun bir kaynak makinesine ulaşmanıza yardımcı olur. İç mekanlarda kaynak yaparken, makinenizi 220-240 volt AC kaynağı olan 115 volt AC makineye bağlayabilirsiniz. 115 voltluk besleme, herhangi bir ticari veya yerel tesisin aldığı düzenli beslemedir. Çoğu temel kaynak makinesi bu voltajda çalışır. Makine, tek fazlı veya üç fazlı bir cihaz olarak çalışabilir.

4)Özellikler sayfasına bakın
Teknik özellikler sayfasına başvurmak, iyi bir kaynak makinesini diğerinden ayırt etmek için kritik olan birkaç şeyi anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir teknik özellik sayfası, bir makinenin on dakikalık bir süre içinde ne kadar sürekli kaynak yapabileceğini ölçmenize yardımcı olabilir. Görev döngüsü, on dakikalık standart bir aralıkta kaynak yapabileceğiniz dakika sayısını temsil eder. Görev döngüsünün aşılması makineyi ısıtarak dahili devrelerine zarar verebilir.

5)Sıkıştırılmış gaz gereksinimlerini analiz edin, varsa
Farklı kaynak işlemleri, farklı sıkıştırılmış gazların kullanılmasını gerektirir. Oksijen, argon ve karbon dioksit, çeşitli kaynak prosedürlerinde en popüler olarak kullanılan sıkıştırılmış gazlardır.

Magmaweld Kaynak Makinaları satın almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.